Nu har vinnarna av svenska folkets eget bokpris Årets bok 2018 tillkännagivits. På tredje plats hamnade den norska relationsromanen Nej och åter nej av Nina Lykke. På andra plats kom kriminalromanen Annabelle av Lina Bengtsdotter, en av mina storfavoriter bland årets nominerade. Så sent som igår publicerade jag en intervju med Lina i samband med recensionen av hennes nya bok, Francesca.
Sist men inte minst, vinnaren av priset Årets bok 2018 blev 1793 av Niklas Natt och Dag, en annorlunda kriminalroman som utspelar sig i det gustavianska Stockholm. Det ska dock sägas att 1793 är allt annat än en deckare i mängden, språket är briljant och miljöbeskrivningarna ibland obehagligt realistiska. Jag kan mycket väl förstå varför den här boken har röstats fram som vinnare. Grattis till alla de tre författarna som hamnade på pallplats!
Klicka här för att komma till sidan med alla de nominerade till Årets bok. Där finns även länkar till recensioner av de titlar jag har läst.
Lyckes bok är inte min favorit, har inte avsikt att läsa vinnaren.
Ser fram emot att läsa 1793. Har köpt den. Hoppas den motsvarar förväntningarna!
Har läst 1793 och Annabelle och gillade båda.