9789188447814_200x_bokhandeln-pa-riverside-drive

Charlotte har aldrig haft någon kontakt med sin moster Sara, men när hon ärver mosterns bokhandel i London reser hon dit och blir stegvis allt mer bekant med sin främmande släkting genom det arv hon lämnar efter sig. Med bokhandeln medföljer även fastigheten den är belägen i, samt ansvaret för butikens anställda. Charlotte inser snart att hon kommer ha mycket att ta tag i och hon är långtifrån säker på att hon har lust att fortsätta driva bokhandeln. Hon kan ingenting om böcker och har sitt liv hemma i Sverige, i alla fall på pappret. I själv verket har hon tragiskt nog blivit änka. Det företag maken Alex och hon gemensamt har byggt upp intresserar de större konkurrenterna och vore inte svårt att sälja. Charlotte blir allt mer kluven. Hon vill inte göra bokhandelns anställda besvikna och beröva dem deras arbete, men det kommer att bli en stor utmaning att få butiken lönsam. Är hon verkligen beredd att stanna i London och vad har hon egentligen att resa hem till?

Med Bokhandeln på Riverside Drive byter Frida Skybäck genre och går från historiska romaner till modern feelgood, och hon gör det med finess. Berättelsens huvudperson Charlotte är ganska olycklig, hon har förlorat mycket och på sätt och vis tappat fotfästet i livet. Hon vet inte riktigt vart hon är på väg efter makens död. Hon är skeptisk inför resan till London, men mötet med den varma Martinique, den truliga men välmenande Sam och fastighetens inneboende författare blir ett helt annat än hon trott. Charlotte får någonting att strukturera upp när hon tar sig an den förlusttyngda bokhandeln och det är en situation hon trivs väl med. Karaktärerna är trovärdiga, sympatiska och lagom färgsprakande för att fånga läsarens intresse.

Londonmiljöerna är riktigt fint skildrade och Frida Skybäcks sätt att gestalta en bokhandel fylld av förtrollande läsupplevelser som med tiden nästan glömts bort är en av bokens främsta styrkor. För alla som älskar att läsa är det som att få följa med in i en dold skattkammare. Det finns också många andra trevliga inslag som förhöjer läsupplevelsen ytterligare: en butikskatt, kaffe och goda kakor, antika möbler och så alla böckerna förstås. Bokhandeln på Riverside Drive är en riktigt charmig historia om både kärlek och sorg, kryddad med underhållande referenser till litteraturens värld. Helt klart Frida Skybäcks bästa bok hittills!

Utgiven av: Louise Bäckelin förlag, 2018.

Finns hos Bokus och Adlibris

Betyg 4 av 5

5 reaktioner till “Bokhandeln på Riverside Drive av Frida Skybäck

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.