Idag har de nominerade till Årets bok presenterats, och det är dessa tolv titlar svenska folket kommer att kunna rösta på i år:
- Glöm mig av Alex Schulman (Bookmark förlag)
- Flickorna av Emma Cline (Natur & Kultur)
- Andras vänner av Liane Moriarty (Albert Bonniers förlag)
- Törst av Jo Nesbø (Albert Bonniers förlag)
- Italienska nätter av Katherine Webb (Historiska Media)
- Vargarnas tid av Elisabet Nemert (Bokförlaget Forum)
- Sanning och skvaller av Curtis Sittenfeld (Wahlström & Widstrand)
- Lykttändaren av Pontus Ljunghill (Wahlström & Widstrand)
- Björnstad av Fredrik Backman (Piratförlaget)
- Hennes nya namn av Elena Ferrante (Norstedts)
- Störst av allt av Malin Persson Giolito (Wahlström & Widstrand)
- Ett litet liv av Hanya Yanagihara (Albert Bonniers förlag)
En spännande samling, jag har läst och recenserat Hennes nya namn, Vargarnas tid, Störst av allt och Andras vänner. Italienska nätter, Törst och Björnstad finns i min bokhylla och väntar på att bli lästa. Röstningen pågår fram till och med 20 augusti, och sker här. Vinnaren tillkännages på årets bokmässa i september.
Här är de kriterier på vilket nomineringarna baseras:
- Hög språklig kvalitet
- Väl berättad historia sett till handling, karaktärer och miljö
- Tilltala en bred läsekrets
- Svenskt och utländsk skönlitteratur (spänning och roman)
- Utgiven på svenska i Sverige (oberoende av förlag/egenutgivning) under 1 maj 2016 – 30 april 2017
Då får jag väl se till att läsa Björnstad och Störst av allt, de har jag ju redan. Kanske borde jag läsa Törst också, när jag väl får den 🙂
Skall se vad du skrev om Vargarnas tid och Hennes nya namn, dem har jag tänkt läsa, men dina recensioner kan få vara litet avgörande.
Vad kul att du skriver om Årets Bok! Och du hade ju betat av ett par på listan redan. Bara att kasta dig in och rösta på favoriten hittills. 🙂
Jag har många bra att se fram emot också, känns kul!
Var det inte lite konstigt att inte Häxan blev nominerad?
Jo, det tycker jag också…
Har du (eller ngn annan) några tankar och funderingar kring varför? Vore kul att höra vad du tror. 🤔😊
Vet inte alls, men deckare har ju av någon anledning svårt att kvalificera sig till litteraturpriser. Men ändå finns ju den genren representerad. Kanske tycker man att boken får tillräckligt med uppmärksamhet ändå? Eller så är bara konkurrensen väldigt hård… Svår fråga.